Ինչպիսի՞ եղանակ է սպասվում հանրապետությունում
փետրվարի 18 • 10:00, 2026
Փետրվարի 18-ի ցերեկը Լոռիում, Տավուշում, Արագածոտնի լեռնային գոտիներում, Գեղարքունիքում և Սյունիքում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 24-28 մ/վ արագությամբ։ Հանրապետության տարածքում` Փետրվարի 18-ի կեսօրից հետո, 19-ին, 22-ի ցերեկը, 23-ին առանձին շրջաններում սպասվում են տեղումներ․ նախալեռնային և հովտային շրջաններում՝ անձրևի, լեռնային շրջաններում գիշերը՝ ձյան, ցերեկը՝ ձնախառն անձրևի տեսքով։ Փետրվարի 20-21-ը, 22-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։  Քամին` հարավարևմտյան` 4-8 մ/վ, առանձին վայրերում սպասվում է նաև քամու ուժգնացում․ փետրվարի 18-ի ցերեկը՝ մինչև 24-28 մ/վ, 19-ին, 22-ին՝ 14-18 մ/վ արագությամբ, լեռնային առանձին հատվածներում՝ բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։ Օդի ջերմաստիճանը փետրվար 18-ի ցերեկը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով, 19-20-ն աստիճանաբար կնվազի 4-5 աստիճանով, Լոռիում, Տավուշում և Սյունիքում՝ 7-10 աստիճանով: Երևան քաղաքում` Փետրվարի 18-ի ուշ երեկոյան հնարավոր է, 19-ի գիշերը և կեսօրից հետո, 22-ի երեկոյան, 23-ի գիշերը սպասվում է կարճատև անձրև։ Փետրվարի 20-21-ը, 22-ի գիշերը, 23-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ։ Երևան քաղաքի փետրվարի 19-ի բազմամյա կլիմայական տվյալներ. Օդի առավելագույն ջերմաստիճան՝            6.1°C (1960թ.) Օդի նվազագույն ջերմաստիճան՝               -21°C (2017թ.) Օդի միջին օրական ջերմաստիճան՝            0.4°C ՀՀ ԳԵՏԵՐԻ, ԼՃԵՐԻ ԵՎ ՋՐԱՄԲԱՐՆԵՐԻ ՎԻՃԱԿԸ: ՏՎՅԱԼՆԵՐ ՍԵՎԱՆԱ ԼՃԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ.Հանրապետության գետերում ջրի ելքերի բնական էական փոփոխություններ չեն դիտվել: ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիտորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ
Լրահոս
Փրկարարների մասնագիտական պատրաստվածության ու արագ արձագանքման կարողությունների շարունակական զարգացումը անվտանգության ապահովման առաջնային խնդիրներից է։ Այդ համատեքստում հետևողականորեն քայլեր են ձեռնարկվում փրկարարների մասնագիտական գիտելիքների և գործնական հմտությունների կատարելագործման ուղղությամբ։  ՆԳՆ Փրկարար ծառայության փրկարարական ուժերի վարչության կողմից Արմավիրի մարզում անցկացված դասընթացն ուղղված էր հրշեջ-փրկարարական ծառայության արդյունավետության բարձրացմանն ու անձնակազմի հմտությունների զարգացմանը։ Երկօրյա ուսումնական գործընթացին մասնակցել են Արմավիրի մարզային փրկարարական վարչության ենթակա հրշեջ-փրկարարական ջոկատները։ «Հրշեջ-մարտավարական տեսական և գործնական պարապմունքներ, հրդեհի վերլուծության իրականացում ու հատուկ տակտիկական ուսումնավարժությունների փաստաթղթերի կազմում» թեմայով դասընթացում ներառված էին հրշեջ-փրկարարական գործունեության առանցքային ուղղությունները՝ հրդեհների զարգացման օրինաչափությունների ուսումնասիրություն, արդի հրշեջ-մարտավարական տեխնիկայի և սարքավորումների կիրառման առանձնահատկություններ, տարբեր տիպի օբյեկտներում հրշեջ-փրկարարական աշխատանքների մեթոդաբանություն և այլն: Դասընթացի մասնակիցները գործնական պարապմունքների ընթացքում կատարել են հրշեջ-տակտիկական գործողությունների մոդելավորման, թիմային համագործակցության, արագ որոշումներ կայացնելու հմտությունների զարգացման, ինչպես նաև հատուկ իրավիճակներում գործողությունների համակարգման վարժություններ: Դասընթացի շրջանակում հատուկ ուշադրություն է դարձվել նաև հրդեհների վերլուծական հաշվետվությունների կազմման չափորոշիչներին, տակտիկական ուսումնավարժությունների նախագծերի մշակմանը, փրկարարական գործողությունների արձանագրման ստանդարտներին և փաստաթղթաշրջանառության արդիականացված մեթոդներին։ Մասնագիտական դասընթացների շարունակական կազմակերպումը նպաստում է արտակարգ իրավիճակներին արագ, համակարգված և արդյունավետ արձագանքելուն, ինչպես նաև բնակչության անվտանգության ապահովման բարձրացմանը։